šachy

Královská hra nebo hra královna her, nejdůmyslnější kombinační hra, jejíž prvky, herní strategie a taktika se přenáší do společenských jevů, politických schémat i jiných sportů.

Hra, ve které každá figura má důležitou roli a kde vývoj hry záleží na taktickém zapojení všech figur do hry za účelem získat výhodu a porazit soupeře. Přitom však platí, že „pěšci jsou duší hry, jen oni plodí útok nebo obranu a jejich rozmístění řeší osud partie“.

Principem hry je získání silné pozice na šachovnici rozmístěním lehkých figur, ovládnutím středového pole jezdci a střelci a zajištění bezpečí pro krále, zvládnutí koncovky. Hra neobsahuje náhodné prvky, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů, taktika a propočet několik tahů dopředu.

I ve hře se skrývá pro člověka nesvoboda. Ze hry není úniku, šachové figurky nemohou uprchnout ze šachovnice, hranice hřiště jsou nepřekročitelné. (Milan Kundera)historie

historie

V 9. století Arabové dobyli Sicílii a odtud se rozšířily šachy přes Itálii na sever k nám. Do západní Evropy se dostaly šachy s Araby v 10.století do Španělska

šachy a umění

šachy a umění

"Šach je dobrý ve dne a dáma v noci". (Vlasta Burian)

šachy a káva

šachy a káva

Donekonečna jsme na dvorcích přehrávali jejich partie, studovali jejich hru. A nyní….? Taková „šachová kavárna“ a nesčetné partie o kávu, ......není tu! Kdepak je ta Loosova kavárna s šachovými stolky?

šachy a JC

šachy a JC

...a další Cimrmanovou novinkou byla rošáda. Dr. Fiedler z Vídně se sice domnívá, že rošáda byla výsledkem Cimrmanova "kroku stranou", pravda je však trochu jiná. Rošáda nebyla krokem stranou, ale krokem na stranu.

sport a liga

sport a liga

A víte kde že se v okrese šachy hrají mistrovsky? Zkuste si představit sportovní halu plnou diváků, na obrazovky se přenáší partie z jednotlivých stolů, diváci každý tah komentují, zapisují si, …...