petanque

Původ hry

Přimým předchůdcem petanque je francouzská hra „provensálské koule“. Vznik petanque se datuje do roku 1907, kdy byl odehran historicky zapas v provensalskem městečku La Ciotat. Jules Hugues, přezdivany „le Noir“, nemohl kvůli revmatismu pokračovat ve sve hračske karieře.

Sve hody hral vsedě z určeneho mista – z namalovaneho kruhu, kdy cil (košonek) byl umistěn ve vzdalenosti 5–6 m.Přibližoval tedy koule ke košonku z mista, bez rozběhu.

Tento způsob byl zakotven v pravidlech a tak se zrodil petanque. Provensálské koule zůstaly prakticky regionalnim francouzskym sportem, petanque však pokračuje ve vítězném tažení v celosvětovém měřitku.

Pravidla hry

Petanque lze hrat na jakemkoli nezpevněním povrchu s výjimkou  holého asfaltu a betonu na vymezeném prostoru minimálních rozměrů 4 x 15 m. Princip hry je jednoduchý. Jde o to, přibližit kouli k cili, kterým je dřevěna kulička u náz nazývaná „prasátko“ nebo košonek z původního „cochonette“. Hrát se mohou singly, potom má každý hráč tři koule. 

Pokud hrají dvoučlenné týmy,  má každý hráč k dispozici tři koule, v připadě trojic pouze dvě. Celkovy počet koulí v týmu je tedy vždycky šest.

Pravidla neurčuji, jakym způsobem dopravi hrač kouli ke košonku. Způsobů hodu je tedy mnoho. V praxi, protože je nejpřesnějši, se osvědčil jednoznačně hod s protirotaci, to znamena, že koule je držena takzvaně nadhmatem. Hrač umisti kouli do dlaně a zabali prsty k zapěsti.

Otoči ruku tak, aby hřbet ruky směřovalke košonku. Po odhadu sily hodu a zaměřeni zapřahem ruky kouli odhodi. Protože při tom musi otevřit prsty, koule tim ziska zminěnou protirotaci, kterou je koule po dopadu zbrzděna. Docili se tak přesnějšiho umistěni koule.

Stejně jako i v jinych sportech je každy soutěžni hrač specializovan na svůj úkol v týmu.

Přibližovač: specialista na přibliženi se kouli ke košonku

Vyrážeč: specialista na vystřeleni soupeřovy koule

pravidla

ukázka týmového utkání - Francie_Luxembourg