mushing

 

Mushing neboli závody psích zhřešení mají své kouzlo zejména v klasické zimní variantě. Pes doprovázel člověka od pradávna a byl mu pomocníkem i přítelem.

Historie tohoto sportu pochází se Severní Ameriky, Sibiře a z využití psích spřežení k tahu, převozu nákladu a to se přeneslo díky soutěživosti do sportu, mushing. První neoficiální závod psích spřežení se uskutečnil kolem roku 1850, první oficiální 1886 (Severní Amerika).

V Evropě se první řádné velké závody jely roku 1972 v Latrophu. U nás byly první regulérní závody uspořádány až v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. V roce 1989 byla založena specializovaná sportovní organizace pro saňový sport ČASPS. Dnes nejznámější závod v České kotlině se jmenuje Šediváčkův long. Patří do série čtyř závodů Iron sled dog man  „železný muž za psím spřežením“.

Samotné slovo mushing pochází z anglického mush [maž], povelu k běhu, který používali hledači zlata na Aljašce. Dnešní obsah tohoto slova je ovšem mnohem širší: kromě závodů psích spřežení zahrnuje mushing i další druhy závodů tažných psů. Jeden z nich se nazývá skiering, kde jeden až dva psi táhnou lyžaře; další z nich, pulka, označuje skupinu několik psů – malé sáňky – lyžař.

Podmínky pro tento sport i přes název regionu Česká Kanada, nejsou v posledních letech příznivé, ale pokud sníh setrvá, nenechte si tento sváteční okamžik pro hafany ujít. Je to vskutku úžasná atmosféra. Několik fotografií je z posledního závodu se startem a cílem v Albeři, v roce 2012

 

fotografie č. 1-10, 29-32 Lad. Mátl, č. 11,13-19 Filip Ludvík, č. 12,20-28 Sarah Polanská