LENTILKY - HISTORIE

 

LENTILKY jsou čokoládová dobrota, vyráběna od r. 1907.  Je to také název série lentilkových turnajů pro děti do 6. třídy základních škol, které nehrají v soutěžích okresního přeboru, ani krajské bodovací soutěže.

Je to pro děti, které začínají a potřebují mít srovnání s vrstevníky, proto je turnaj hrán jen ve  dvou skupinách A/B  na jednoduchém principu - "co nejvíce hry", tedy každý s každým k ověření houževnatosti, vytrvalosti a vůli po vítězství. Za každý vítězný set v zápasech na tři sety získává hráč bod, tedy i v zápase, který prohrál.

Body z jednotlivých turnajů se nasčítávají do celkového pořadí a vítězové v obou skupinách obdrží ty největší lentilky.

Tak to začalo v r. 2016 na 5. ZŠ v J. Hradci v sérii pěti turnajů neboli „5 turnajů na Pětce“. Tato série byla základem rozšíření do formátu Okresní bodovací soutěže a turnaje byly hrány dále v místech – Třeboň, Lomnice n/L., Dačice, Č. Velenice, Chlum u Tř..

Celkem bylo v průběhu roku odehráno cca 12 turnajů a závěrečný turnaj TOP 10 v obou třídách A/B. B skupina měla v každém turnaji i náborový charakter.

Tak vznikla Okresní bodovací soutěž (OBS), ze stávajících turnajů pro mládež, jako byly Velikonoční, Mikulášký, Tříkrálový, apod. a ty se staly součástí série OBS, ovšem děti si ji pojmenovaly jako LENTILKY, tedy „lentilkové turnaje“.  

Okresní bodovací soutěž vznikla pro děti, které nedosahují takové herní úrovně, která by jim umožnila bezstresovou účast na krajských BTM, a pro děti, které není  možné zapojit do dlouhodobé soutěže dospělých, byť v té nejnižší úrovni.

Samostatná a dlouhodobá soutěž pro mládež v okrese, resp. ani v kraji neexistuje, proto došlo k dohodě historických organizátorů turnajů v okrese J. Hradec o sjednocení formátu hry k možnému započítávání výsledků do celkového pořadí tak, aby všechny turnaje tvořily jednu sérii v zájmu vytvoření dlouhodobé soutěže, která by  podpořila soutěživost dětí, jejich přirozenou rivalitu mezi svými vrstevníky.

Okresní svaz stolního tenisu jako regionální autorita převzal tuto soutěž do své gesce. Princip dlouhodobosti je vyžadován jako nezbytná podmínka pro možné poskytnutí fin. podpory od poskytovatelů - obcí, kraje, MŠMT/NSA.   


Tato Lentilková soutěž byla přerušena až Covidem 2020, kdy v posledním ročníku a turnaji v únoru 2020 bylo ve sk. A 23 účastníků a ve sk. B 47 účastníků. Za pět ročníků vzešlo několik „lentilkových dětí“, které již hrají v soutěžích dospělých:

Posel Adam (divize), Kryštof Lahodný (kraj/divize), Radek Fitl (kraj) , Johana Lahodná (divize ženy a 10 místo v ČR v kat. U13), Adéla Dofková, Vojta Jabůrek (OP/kraj), Adam Vondrka (OP2), Tomáš Hroděj (OP), Podhrázký Fr, Šimandl Filip, Kohout Jakub, Kubín Adam (OP), Suchý Kristián, Švec Tadeáš, Icha Vojtěch, Petrásek Standa (OP), Roubíček Šimon, Horáček Matěj (OP),      

Mnozí omezili hru pro studium mimo místo bydliště (Horáček, Roubíček a další), někteří přešli na jiný hlavní sport (Kovář David, Jelínek Tomáš, Dvořák Karel), mnozí zcela skončili – Matějček, Hunalová Agáta, Hrušková Tereza, Homolková Nikola, Wallová Pavča, Prášek, a další.