historie v regionu

Nová Bystřice

O ranném období tenisu na Jindřichohradecku jsme nenalezli jinou informaci než fotografii v knize Česká Kanada, Luďka Jirásko, na níž je zachycena příjemná společenská atmosféra - tenisový kurt, dámy s klobouky a v dlouhých sukních a fotografie je datována do období před 1. světovou válkou. Na snímku jsou patrné lajny i druhého kurtu. Na tomto místě jsou nyní tenisové kurty a minigolf.

 

Jindřichův Hradec

Není také příliš známo, že jedna z legend českého tenisu – Renata Tomanová pochází z Jindřichova Hradce. 

Na Mistrovství Evropy žen, Vídeň 1975 se stala mistryní Evropy. Dále je desetinásobnou mezinárodní mistryně ČSSR, dvojnásobná mistryně Německa, Španělska, Švédska, Rakouska, jedenkrát mistryně Austrálie, Francie, Itálie a Brazílie.

Na Franch Open – Roland Garros 1978 s Pavlem Složilem zvítězila ve smíšené čtyřhře.  V roce 1975 vyhrála pro ČSSR ženskou týmovou soutěž Fed Cup (Pohár federace), když ve finále porazily společně s Martinou Navrátilovou tým Austrálie 3-0. Jednalo se historicky o vůbec první vítězství pro Československo.

Poprvé se do finále Australien Open dokázaly probojovat v roce 1975 Renata Tomanová a o rok později Martina Navrátilová. Obě však poznaly příchuť poraženého finalisty grandslamového turnaje.

Otec Renaty Tomanové se v padesátých letech velmi zasloužil o vzkříšení stolního tenisu v Jindř. Hradci.(viz historie stolního tenisu)