Musheři u Kláštera

Datum: 11. 02. 2012

Povely „gou“ a „heja“ se rozléhaly u Kláštera, probíhal tam již 7. ročník závodu „Českou Kanadou“ psích spřežení

Počátky Mushingu v Čechách se datují do období 70-80 let, tedy zhruba o deset let později než v západní Evropě. Přitom je jízda se psím spřežením  jedním z nejstarších způsobů přepravy, psi byli v severských zemích  odjakživa používání pro tah saní. 

První klub saňových psů, který také pořádal první oficiální závody ,, All Alaska Sweepstakes " byl založen v roce 1908, ve městě Nome.  Po druhé světové válce dochází v USA k dyna- mickému rozvoji saňového sportu.

Bylo založeno několik organizací, které kromě sdružování zájemců o tento sport pořádaly také mnoho závodů.  Mezinárodní organizace ISDRA byla založena roku 1966 a vzala si za úkol rozšířit sport psích spřežení po celém světě.  

V té době začal tento sport nabývat na popularitě i v Evropě. V roce 1972 se konaly první velké oficiální evropské závody v Latropu, o rok později pořádal závody i německý klub. První mezinárodní závody se na evropské půdě jely v německém Todtmoosu v roce 1975.

Od té doby se sport psích spřežení rozvinul natolik, že v převážné většině zemí se koná i několik závodů každý víkend v období podzim až jaro.

Pro aktéry je to adrenalin, pro jiné romantika, či zážitek z příjemných chvil, strávených se psy v přírodě. V každém případě je to jiné poznání kouzla přírody ze saní nebo čtyřkolky tažených psím spřežením.

A když jsem psal těchto několik řádků, vzpomněl jsem si na své dětství, období let 58-59, kdy babiččin bernardýn byl pro mne obrovský Maxipes Fík, který nejenom chodil pošťákovi naproti pro noviny nebo sám přes celou ves do konzumu s proutěnou taškou v tlamě, ale v souvislosti s nynější mushingem jsem si vybavil i to, že byl zapřahán do čtyřkolky a vozil kopy sena z luk a cestou na louku samozřejmě mě. A tak jsem nic netuše, byl jedním z prvních musherů v Čechách.

FOTOGALERIE

závody psích spřežení Českou Kanadou